Bankowe konta oszczędnościowe

Każdy z nas często ma zaplanowane wydatki na kilka miesięcy. Dajemy sobie np. pół roku na odłożenie na nową pralkę czy telewizor. Kiedyś odłożone pieniądze chowało się w przysłowiowej „skarpecie”. Dziś jednak sposób ten odszedł do lamusa. Nie jest to jednak dziwne, bo banki dają nam wiele możliwości na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, na którym jeszcze możemy zarobić. Jedną z tych możliwości są konta oszczędnościowe, które starają się przebić na rynku usług bankowych. A co to takiego? Otóż jest to zwykłe konto bankowe, posiadające swój własny numer i co najważniejsze – oprocentowanie, dzięki któremu nasze środki rosną. Założenie takiego konta w wielu bankach możliwe jest przez Internet, co sprawia, że zrobimy to w kilka minut.

Pamiętać należy, że niewiele banków da nam możliwość założenia takiego konta na korzystnych warunkach jeśli nie posiadamy u nich zwykłego RORu (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego). Dzięki temu rozwiązaniu możemy w łatwy sposób odkładać tam pieniądze na dany cel. W ofertach wielu banków założenie takiego konta jest bardzo opłacalne. Korzyścią dla nas są warunki jakie oferuje nam bank. Zakładając takie konto oddajemy w bezpieczne miejsce nasze oszczędności.

Nie grozi nam ich utrata, ponieważ środki tam gromadzone objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. I najważniejsze – oddajemy pieniądze na procent. Musimy liczyć się z tym, że będzie on zmienny – gdy stopy procentowe na rynku spadną, oprocentowanie nam spadnie, ale też analogicznie – gdy wzrosną – nasze oprocentowanie wzrośnie. Zawsze to jednak jakiś zysk, którego na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym nie będziemy mieli. W zamian za to bank nakłada na nas kilka drobnych ograniczeń. Są to między innymi wysokie opłaty za wykonanie przelewu z tego konta. Zabieg ten ma nas zniechęcić do nadmiernego wydawania zaoszczędzonych pieniędzy.

Są nawet banki, które oferują nam całkowicie darmowe utrzymanie rachunku jeśli nie dokonamy żadnego przelewu z tego konta. Bo przecież na koncie tym mamy oszczędzać, a nie płacić z niego rachunki. Do tego służą RORy, do których najczęściej są one podpięte. Na szczęście przelewanie pieniędzy na takie konta nie jest w żaden sposób ograniczone. Oznacza to, że każdą kwotę, która nam zostanie z przeznaczenia na jakikolwiek inny cel możemy przelewać na konto oszczędnościowe. W ten sposób ograniczamy sobie możliwość nadmiernego wydawania, a środki wpłacone na konto od pierwszego dnia zaczynają zarabiać. Z uwagi na możliwość utworzenia wielu kont oszczędnościowych nie jest problemem oszczędzanie jednocześnie na kilka rzeczy. Jedno konto możemy otworzyć na wakacyjny wyjazd, inne na nowy samochód czy remont mieszkania. Jeśli więc chcemy oszczędzać zyskując na tym niewielki procent to konto oszczędnościowe jest idealnym rozwiązaniem.

Konta oszczędnościowe